יום רביעי, 6 בדצמבר 2017

[nashimbyarok-WIG] Press release Blessing and warning הודעה לתקשור ברכה ואזהרה

English follows Hebrew

בס"ד

 

הודעה לתקשורת

תנועת הריבונות מברכת על דברי טראמפ ומזהירה מהמחיר

 

תנועת הריבונות מברכת על גולת הכותרת של נאום נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ – ההכרה בירושלים כבירתו של עם ישראל, ורואה בנאום זה נדבך נוסף בדרך להכרה לאומית ובינלאומית בריבונות עם ישראל על ארצו.

 

דברי הנשיא טראמפ אמנם עדיין אינם שוללים את רעיון שתי המדינות, אולם טמונות בו ההבנות שאת הפתרון המדיני לא ניתן לכפות על ישראל ושניסיונות חוזרים ונשנים של נשיאים אמריקאיים הניבו את אותם כישלונות ונכון לבחון את הדברים מחדש.

 

כמו כן זורע הנשיא טראמפ בנאומו את עיקרון החובה להכיר במציאות, וכשם שעובדת היותה של ירושלים בירת ישראל היא מציאות בה מכיר כעת הנשיא האמריקאי, כך יכיר הוא ויכירו אחרים במציאות בת אלפי השנים, מציאות הקשר של עם ישראל לכל מרחבי ארצו וזכותו עליה.

 

בשולי הדברים מזהירה תנועת הריבונות מיסודה של 'נשים בירוק' וקובעת כי על ההנהגה בישראל לעמוד על שלה גם מול החיבוק האמריקאי. השי שהעניק הנשיא טראמפ למדינת ישראל לקראת שנת ה-70 להקמתה אינו אמור לתבוע "תשלום מדיני" כלשהו בעתיד.

 

לפרטים:

יהודית קצובר 050-7161818    נדיה מטר 050-5500834

תנועת הריבונות מיסודה של 'נשים בירוק'

www.ribonut.co.il

 

Media release:

The Sovereignty Movement Welcomes President Trump's words and issues a warning about any possible price.

The Sovereignty Movement welcomes the focal point of the speech by U.S. President Donald Trump – the recognition of Jerusalem as the capital of the Jewish People, and views this speech as another step towards the national and international recognition of the Jewish People's sovereignty over its land.

Indeed, President Trump's words still do not negate the idea of two states, but there is an understanding that a political solution cannot be imposed on Israel, and that the repeated attempts in the past by American presidents to do so have always resulted in failure, therefore these matters require re-examination.

President Trump also includes the principle that it is important to recognize reality, and just as the American president now openly gives recognition to the fact that Jerusalem is the capital of Israel, so will he and others also recognize this reality of thousands of years, the reality of the connection of the People of Israel to all parts of its Land and its rights to its Land.

As an aside, the Sovereignty Movement, founded by Women in Green, warns and asserts that it is incumbent upon the Israeli leadership to see its interests even when confronted with the American embrace. The gift that President Trump has bestowed on Israel in the 70th year of its founding should not require any "political payment" in the future.

Yehudit Katsover and Nadia Matar

050-7161818                                    050-5500834

The Sovereignty Movement – founded by Women in Green

www.ribonut.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה