יום ראשון, 29 ביולי 2012

Thousands at Walk -אלפים בצעדת ליל תשעה באב

 

 

 

אלפים מרחבי הארץ השתתפו בצעדת סובב החומות ה-18

 

כתבת ערוץ 7 עם סרטון: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/241758

 

 

צעדה מרשימה סביב החומות התקיימה אמש זו שנה 18, מוצ"ש, ערב צום תשעה באב, בירושלים בניצוחם של "נשים בירוק". אלפים הגיעו לאירוע שהחל בקריאת מגילת איכה בגן העצמאות בירושלים. את המגילה קראו  דוד מטר והבנים יהודה, בן-ציון ועמיחי.

 

 

מיד לאחר קריאת המגילה נשאה כלת פרס ישראל גאולה כהן דברים ובהתרגשות רבה התייחסה לחורבן שאותו אנו מציינים היום. בדבריה קבעה שלעיתים עם ישראל צריך שיכפו עליו דברים כגיגית - את היציאה ממצרים כפה ה' עלינו, את התורה הקב"ה כפה עלינו כהר כגיגית, וכנראה שגם את העלייה להר, נצטרך שיהיה כך.

 

בהמשך דיבר הרב שלום גולד, רב קהילת זכרון יוסף בהר נוף וממייסדי איחוד הרבנים למען ארץ ישראל ועם ישראל. הרב גולד ביכה את היעדר השליטה היהודית בהר הבית. "שועלים עדיין מהלכים שם", הכריז הרב גולד וקרא לפעולה מאורגנת למען זכויות היהודים בהר הבית.

 

חבר הכנסת ד"ר מיכאל בן ארי קבע בדברים שנשא באירוע כי בימים אלו שבים ועולים דיבורים בנוסח אלו שהובילו לחורבן ירושלים והמקדש. "מדברים על הידברות. על מה נדבר? על תבוסה? על מה נדבר? " "אנחנו לא משלימים עם חורבנו של בית המקדש. זה המסר של עם ישראל בשעה הזו", קרא בן ארי וסיפר על תחושות הצורך לבקש סליחה מאישים כדוגמת יוחנן מגוש חלב ושמעון בר גיורא שנאבקו עד טיפת דמם האחרונה למען חירותו של עם ישראל ובניין המקדש. "אנחנו ממשיכיהם", הכריז בן ארי.

 

בתום דבריהם יצאו האלפים להקפת החומות. האירוע המתקיים בניצוחן של ראשי 'נשים בירוק', נדיה מטר ויהודית קצובר, קיבץ אליו אלפי יהודים מרחבי הארץ, עולים וותיקים, צעירים ומבוגרים, קבוצות, משפחות ובודדים, חלקם נושאי דגלים, שביקשו להביע את נאמנותם לירושלים, להר הבית ולבית המקדש.

 

השנה לוותה הצעדה בהסבר של אריה קליין, היסטוריון ומדריך טיולים מומחה, שסיפר למשתתפים על מאורעות היסטוריים שהתרחשו בכל אתר ואתר, שער אחר שער. קליין הציג נתונים היסטוריים על הדרכים בהם התאמצו הנוצרים והמוסלמים להשתלט על ירושלים, "אבל כולם היו זמניים ואנחנו תמיד היינו ובע"ה תמיד נהיה".

 

ליד שער האריות דרכו פרצו הצנחנים להר הבית נשא חבר הכנסת אלקין דברים וסיפר על ימי העבר הרחוק מאוד, לפני כאלף שנים, בהם נהגו יהודים לקיים את מנהג הקפת השערים, וימים קרובים יותר,  שגם בהם התקיימה מסורת הצעדה סביב החומות. אלקין הזכיר בדבריו כי היו ימים בהם מי שניהל את האירוע היו ראשי הישוב היהודי כולו ללא הבדלי ימין ושמאל דתיים וחילוניים. "היו ימים שההסתדרות והאליטה הציונית במדינת ישראל, חילונית ולא רק דתית, שמאלנית ולא רק ימנית, חשבה שירושלים זה עניינה, שהר הבית זה עניינה, שזיכרון בית המקדש זה עניינה. איפה הימים הללו? חזרנו לימים שבהם צריך להתחנן לבג"ץ כדי שמשטרת ישראל תאשר דבר ברור מאליו שעשו אותו כבר אלף שנה.

 

חבר הכנסת פרופ' אריה אלדד נשא גם הוא דברים וקרא שלא להסתפק בסיבובי צעדה אלא לדרוש את לב הבעיה, כהגדרתו, והיא הריבונות על ארץ ישראל והר הבית. "היום אנחנו זוכרים את חורבן בית ראשון, בית שני ועקירת גוש קטיף וצפון השומרון", אמר אלדד. "יהודים נלחמו ונשרפו כדי למנוע את חורבן הבית הראשון והשני, אבל לא נלחמנו כדי להציל את גוש קטיף. לא נלחמנו כי לא אויבינו הביאו את האסון הזה אלא אנו בעצמינו. גם היום יש ניסיונות להחריב ישובים. 18 שנים אנחנו סובבים את החומות. עלינו לקרב את השעה שבו אנחנו אוחזים את לב הבעיה – הריבונות על ארץ ישראל והר הבית. לא לדחוק את הקץ על ידי עסקה לבנות מאה בתים במקום עשרה".

 

בהמשך הדברים התייחס גם לעתיד אותו הוא צופה למסגד אל אקצא שבהר הבית ואמר כי ניתן ללמוד דבר אחד מעסקת גבעת האולפנה שבבית אל, וזהו רעיון הניסור. "יש דבר אחד שאפשר ללמוד מאחת העסקאות המפוקפקות שהגענו אליהם בזמן האחרון, מה שהיה בגבעת האולפנה, ששם החליטו לנסר את הבתים ולא להרוס את הבתים. צאו ולימדו קל וחומר. כשתגיע השעה לבנות את בית הבחירה, והיא תגיע בקרוב, ננסר את הבית שעומד שם עכשיו. ננסר אותו ושייקחו אותו לאן שהם רוצים, כי שם צריך לעמוד בית המקדש השלישי", קרא אלדד לקול תשואות הקהל.

 

בין הדוברים היה גם הוגה הדעות יהודה עציון, מלוחמי שחרור ירושלים, שנשא דברים על חשיבות הקשר והכמיהה לבניין המקדש והאחיזה המלאה בהר הבית.

 

את האירוע המרגש והמרומם חתם הרב יוסף מנדלביץ עם תפילה לשחרור יהונתן פולארד ואמירת קדיש לכל היהודים שנפלו במקום זה ממש במאבק על ירושלים, אם במלחמה נגד הרומאים או בשנת 67' בשחרור ירושלים כשפרצו דרך שער האריות לשחרר את העיר.

 

המארגנות, נדיה מטר ויהודית קצובר, קשרו בדבריהן את המעמד המיוחד לדרישה העולה ומתחזקת בימים אלה להחלת הריבונות היהודית בכל רחבי ארץ ישראל, "עלה נעלה וירשנו אותה", קראו בפני האלפים וקבעו כי כיום יש מנהיגים שאינם חוששים לומר את הדברים בגלוי ולהתוות את הדרך למימוש החזון.

 

את המסר העיקרי שלהן מצאו בפסוק שקראנו בפרשת השבוע "ראה נתן ה' אלוקיך לפניך את הארץ, עלה רש כאשר דבר ה' אלוקי אבותיך. אל תירא ואל תחת".

 

"יש האומרים שאולי לא צריך לצום יותר בתשעה באב. הרי עלינו ארצה והקמנו מדינה. לא מספיק? לא! מה שצריך זה גם ריבונות. ריבונות ישראל. עלה רש. יש לעלות ואז יש לרשת". עוד הוסיפו וציינו כי המילה 'רש' מהווה בין השאר ראשי תיבות ל'ריבונות שלמה'. "יש להחיל ריבונות במקומות שעדין  אין ריבונות כגון ביהודה ושומרון, ויש לממש את הריבונות במקומות שבהם אולי רשמית יש ריבונות אבל הדבר אינו מיושם, כמו בהר הבית. לשם כך אנו צריכים הנהגה שלא תפחד – אל תירא ואל תחת, הרי חטא המרגלים היה בדיוק זה - הפחד להגיד בפה מלא שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה!".

 

ב'נשים בירוק' מציינים כי עד הימים האחרונים ריחף חשש כבד שמא תמצא המשטרה תואנה לביטול האירוע המסורתי, ואולם הוא התקיים כסדרו וברוב עם. כזכור, חודשים לפני האירוע הודיעה המשטרה כי היא אוסרת את קיומה של הצעדה מחשש לעימות וחיכוך עם מוסלמים היורדים מהר הבית בתום עוד יום של צום הרמאדאן. החלטה זו בוטלה יומיים לאחר שהגישה תנועת 'נשים בירוק' עתירה לבג"ץ בה דרשה לחייב את המשטרה להתיר את קיומה של הצעדה.

 

קצובר ומטר מספרות כי ברגעים בהם חלפו ליד שער שכם כשדגלי ישראל מתנופפים בידיהם אל מול קבוצות המוסלמים היורדים מהר הבית חשו במתח מסוים באוויר, אך עם זאת הרגע המתוח הבהיר למשתתפים את חשיבות הצעדה והמסרים העולים ממנה.

 

האירוע כולו הסתיים, כמו בכל 17 השנים הקודמות, ללא אירוע בטחוני או חיכוך כלשהו עם הערבים שיצאו באותה שעה מהר הבית.

עוד תשעה באב בו  אלפי יהודים הביעו את נאמנותם לירושלים והצביעו ברגליים שלמען ציון לא נחשה ולמען ירושלים לא נשקוט.

 

 

 

לפרטים:

יהודית קצובר 050-7161818 נדיה מטר 050-5500834

התמונות של גרשון אלינסון באתר www.womeningreen.org

 

 

BS"D

 

Thousands from across the country participated in the 18th Annual Walk Around The Walls

 

 

 

Last night, Motsaei Shabbat,, on the beginning of the Fast of Tisha B'Av, Saturday 28/7/12, the 18th Annual Walk Around The Walls, held in Jerusalem and spear-headed by the Women in Green organization, was  a huge and impressive success. Thousands arrived at the event which began with the public reading of the Me'gi'lat Eikha, the Book of Lamentations, across the road from the American Consulate. The beautiful and meaningful  reading was held by David Matar and  sons Yehuda, Ben-Tzion and Amichai.

 

 

Following the reading, Israel Prize Laureate Geula Cohen gave a short speech, and with much emotion referred to the destruction that we remember on this day. She stated that sometimes the People of Israel needed to be commanded to do things - the Exodus was invoked upon us by G-d, as was the reception of the Torah, and as things stand, we will need the same in order for us to return to the Temple Mount.

 

 

Rabbi Shalom Gold, Rav of the Zikhron Ya'a'kov community in Har Nof and co-founder of the Rabbis for E'retz Yisra'el and Am Yisra'el Union, gave another speech shortly after. Rabbi Gold lamented the lack of Jewish control over the Temple Mount. "Foxes roam free there", declared Rabbi Gold and called out to take organized action for Jewish rights to open access to the Temple Mount.

 

 

MK Dr. Michael Ben Ari stated, in his speech at the event, that recent reoccurring speech patterns, seem reminiscent of the ones that led to the destruction of Jerusalem and the Temple. "They talk about negotiations. What is there to talk about? Defeat? What should we discuss? "We will not simply accept and forget the destruction of the Temple. That is the creed of the People of Israel in our time", called out Ben Ari as he told of the compelling feeling to ask forgiveness from people like Yochanan from Gush Halav and Shimon Bar Giyora who fought to their last breath for the freedom of the People of Israel and the construction of the Temple. "We are their successors", declared Ben Ari.

 

 

At the end of the speeches, the thousands of participants embarked on the walk around the walls. The event, conducted by Women in Green heads Nadia Matar and Yehudit Katsover, brought together thousands of Jews from across the country, immigrants and natives, young and old, groups, families and single people, some bearing flags, all wishing to declare their loyalty to Jerusalem, to the Temple Mount and to the Temple.

 

 

This year's Walk was accompanied by the explanations of Aryeh Klein, a historian and expert tour guide, who told the participants about the historical events that occurred in each location, gate by gate. Klein presented historical data regarding the efforts made by both Christians and Muslims to take control of Jerusalem, "but they were all temporary, while we have always been here and B"H will always be here".

 

 

"Just as the bride circles around the groom as an expression of yearning and love, so do we circle Jerusalem's gates as we express our yearning to see it rebuilt, our yearning for the days when we will all be able to go up to the Temple Mount and to the [rebuilt] Temple, and not just walk on the perimeter road that surrounds the walls", said Nadia Matar.

 

 

Near the Lions' Gate, which served as the breaching point to the Temple Mount for the paratroopers in the Six Day War, MK Elkin, head of the coalition and co-leader of the Erets Israel Lobby in the Knesset, spoke and told of the very distant past, roughly 1000 years ago, when the Jews used to uphold the tradition of circling around the walls and gates, and more recent times, when we once again carried on the tradition with the Walk Around The Walls. Elkin reminds us of the days when those who conducted the event were the leaders of the entire Jewish community, regardless of political or even religious affiliation. "There was a time when the Histadrut and the Zionist elite in the State of Israel, both secular and religious, both Left and Right wing, thought that Jerusalem was their business, that the Temple Mount was their business, that remembering the Temple was their business. Where have those days gone? We've reverted to a time where we must plead our case in the Supreme Court, so that the Israeli police will allow us to hold and carry out this thousand-year-old tradition. "

 

MK Prof. Aryeh Eldad, co-leader of the Erets Israel Knesset Lobby, also spoke and called out to not settle for the rounds of the Walk, but to demand the real heart of the problem, as he puts it, which is the sovereignty over the Land of Israel and the Temple Mount. "Today we remember the destruction of the First Temple, the Second Temple, and the expulsion from Gush Katif and the Northern Samaria regions", said Eldad. "Jews fought and were burned alive to prevent the destruction of both Temples, yet we didn't fight to save Gush Katif. We didn't fight because the threat wasn't foreign but rather domestic, brought upon ourselves. Today we still have attempts to destroy communities. For 18 years we have been circling the walls. We must bring forth the time when we grasp the true heart of the problem - sovereignty over the Land of Israel and the Temple Mound - and not postpone judgment by cutting a deal to build hundreds of houses to replace 10 that were torn down".

 

 

Later in his speech he referred to the future the El Aqsa mosque, located on the Temple Mount, as he sees it, and said that we can learn one thing from Beit El's Ulpana Hill deal, and that is the idea of sawing. "There is one thing we can all learn from one of the most questionable deals we have made lately, and that is what happened at the Ulpana Hill, where they decided to saw and relocate the houses, rather than destroy them. Let alone when the time comes to reconstruct the Temple, and that time is coming, we will saw and relocate the "house" that is currently there. We will saw it and they can relocate it wherever they want, because that's where the Third Temple belongs", called out Eldad over the crowds' applause.

 

 

Among the speakers was the philosopher Yehuda Etzion, one of the liberators of Jerusalem, who spoke of the importance of the connection and yearning for the construction of the Temple and full control of the Temple Mount.

 

 

The exciting and uplifting event was sealed by Rabbi Yosef Mendelovitsch, who conducted a prayer for the release of Jonathan Pollard and read Kaddish for all the Jews who fell at that very location while fighting for Jerusalem, wether it be against the Romans or in 1967 during the liberation of Jerusalem, when they broke through the Lions' Gate on their way to liberate the city.

 

 

The organizers, Nadia Matar and Yehudit Katsover, made the connection in their speeches between the unique event and the recently increasing demand to apply Jewish sovereignty throughout the entire Land of Israel, "we will go forth and inherit Her", they called out to the thousands of participants, and stated that today there are leaders who aren't afraid to openly say these things and outline the road to fulfilling the vision.

 

 

Matar and Katsover brought their main point in a verse from this past week's Torah portion: "Look how G-d thy Lord lay the land before you, go forth and inherit it as G-d the Lord of your ancestors has commanded. Do not fear or worry".

 

 

"There are those who say we no longer need to fast on Tisha B'Av. After all, we came to Israel and established a state. Isn't that enough? No! What we also need is sovereignty. Israeli sovereignty. Go forth and inherit. We must arrive at the land and then we must inherit it". They continued and added that the Hebrew word for inherit "Resh" is also an acronym for 'Total Sovereignty'. "We must apply sovereignty over the areas that we haven't done so already, such as Judea and Samaria, and we must realize and implement our sovereignty over areas that may officially be subject to it but it is not implemented, like the Temple Mount. For that we need a fearless leadership - do not fear or worry, after all, that's exactly what the Scouts' sin was - the fear to openly declare that the Land of Israel belongs to the People of Israel given to us by the G-d of Israel. We will go forth and inherit Her, for it is our right!".

 

 

Women in Green pointed out that, up until the last few days, there was a heavy sense of dread in the air, as there was much concern wether the police would find some excuse to cancel the events of this annual tradition, yet it was held as usual and with great attendance. As may be recalled, a few months before the event, the police announced that they forbid the Walk out of fear from confrontation and conflict with the Muslims coming down from the Temple Mount after another day of the Ramadan fast. This decision was canceled two days after the Women in Green organization appealed to the Supreme Court, demanding that the police allow the Walk to be held as usual.

 

 

Katsover and Matar tell how, while holding flying Israeli flags in their hands, their were a few moments when they passed the Damascus gate next to a group of Muslims coming down from the Temple Mount, and they could feel the tension in the air. Nonetheless, that moment of tension made it clear to the participants just how important the Walk, and the messages that accompany it, truly are.

 

 

The entire event ended, as it has for the past 17 years, without any security issues or conflicts with the Arabs .

 

Yet another Tisha B'Av in which  thousands of Jews  came to express their loyalty to Jerusalem, thousands of Jews who voted with their feet that for the sake of Zion we will not be silenced, and for the sake of Jerusalem we will raise our voices.

 

Pictures of the march can be seen on facebook and on our Women in Green website www.womeningreen.org

 Pictures by GERSHON ELLINSON

 

For details:

Yehudit Katsover 050-7161818 Nadia Matar 050-5500834

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה