יום ראשון, 11 בפברואר 2018

[nashimbyarok-WIG] Press release הודעה לתקשורת

הודעת לתקשורת

 

להלן ההודעה ששלחנו אתמול בתגובה לדחיית הדיון על חוק הריבונות

בתנועת הריבונות מברכים על החלטתו של ראש הממשלה שלא להטיל וטו ולהסיר את חוק הריבונות מעל סדר היום, אלא רק לדחות את הדיון בו לעיתוי מאוחר יותר. עם זאת סבורים שם כי "העיתוי בו ניסתה איראן לפגוע בריבונות ישראל הוא הראוי ביותר להוכחת ריבונות".

 

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר מציינות כי "שוב מתברר כי גם ראש הממשלה מודע היטב לחשיבות החלת הריבונות לפחות על מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, עובדה שהתבררה כבר בישיבת מרכז הליכוד וכעת מקבלת חיזוק. עם זאת על מנהלי המדיניות הישראלית להבין כי גם נסיגה זמנית מרעיון הריבונות כתגובה על פגיעה בריבונותה של ישראל, כפי שאירע אתמול, מתפרשת כחולשה וכרפיון, ובמזרח התיכון חולשה, פשרנות ורפיון מחזקים את כוחות הרוע המבקשים לכלותינו. מזה שנים יש הטוענים כי גם אם הריבונות נחוצה אין זה העיתוי המתאים לכך, ואולם נראה כי דווקא היום מדובר בעיתוי הנכון והטוב ביותר – ריבונות במענה לניסיון כרסום בריבונותה של ישראל".

 

תנועת הריבונות מייסודה של נשים בירוק

 

 

--

 

Press release

 

This is the Press release we sent out yesterday in reaction to the decision to postpone the discussion of the Sovereignty bill:

The Sovereignty Movement welcomes the Prime Minister's decision not to veto and remove the legislation for sovereignty from the agenda, but only to postpone the discussion of it until a later time. Nevertheless, we believe that "precisely now, when Iran has attempted to violate Israeli's sovereignty, is the optimal time to emphasize our sovereignty".

The heads of the movement, Yehudit Katsover and Nadia Matar, note that "it has again become evident that the Prime Minister is also well aware of the importance of applying Israeli sovereignty, at least in the area of Jewish settlement in Judea and Samaria, which was previously demonstrated in the meeting of the Likud Central Committee, and is now emphasized.

However, those who make Israeli policy must understand that even a temporary retreat from the enforcement of sovereignty as a response to the violation of Israel's sovereignty, as happened yesterday, is interpreted as weakness and indecisiveness. But in the Middle East, weakness, concessions and indecisiveness only encourage the forces of evil that seek to destroy us.

For years, some have been arguing that even if sovereignty is necessary, this is not the appropriate time for it. However, we believe that now is precisely the best time – to apply sovereignty in response to the attempt to erode Israel's sovereignty".

 

The Sovereignty Movement founded by Women in Green

www.ribonut.co.il

 

 


 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה