יום שבת, 4 ביולי 2015

[nashimbyarok-WIG] Hundreds at Oz veGaon event-מאות בארוע לציון שנה לעוז וגאו"ן

English translation follows Hebrew text

'צומחים מתוך הכאב' במלאת שנה ל'עוז וגאו"ן'

 

באירוע לציון שנה להקמת שמורת 'עוז וגאו"ן' סיפרו בת גלים שאער, מח"ט עציון, ראש מועצת גוש עציון והרב זינגר על ימי החיפושים הדאגה ו"האחדות שרוחה נשבה במפרסי הגייסות".

במעמד מאות מתומכי ההתיישבות מרחבי הארץ, אישי ציבור, רבנים ובת גלים ואופיר שאער, הוריו של גיל-עד הי"ד, צוין היום (שישי 3.7 ט"ז בתמוז) מלאת שנה לשיקומה והקמתה של גבעת 'עוז וגאו"ן', הגבעה שהוקמה כזכור על ידי פעילי תנועת 'נשים בירוק' בלילה בו נודע דבר הירצחם של שלושת הנערים (גיל-עד אייל ונפתלי) הי"ד.

האירוע כולו נשא את כותרת השאיפה והחתירה לאחדות בעם ישראל, אותה אחדות שליוותה את ימי החיפושים והדאגה לשלומם של הנערים, עברה לימי 'צוק איתן' וחוללה שינוי ברוחו של העם.

בפתח האירוע הוצג סרטון סיכום השנה ב'עוז וגאו"ן'

https://www.youtube.com/watch?v=KD2qEHKZ4Aw

את האירוע פתחו דבריה של יהודית קצובר, מראשי 'נשים בירוק', שתיארה את התחושות שליוו את הקמת ושיקום הגבעה שהפכה למוקד בילוי וקיימפינג ציוני מעל צומת גוש עציון ובסמוך לטרמפיאדה ממנה נחטפו השלושה. " היה קיץ מיוחד", אמרה קצובר, "הכול שלט בו בערבוביה: כאב על אובדן הבנים יחד עם 'צוק איתן', רוממות האחווה בעם, חיילים ואזרחים, דתיים וחילונים, שמאל וימין התאחדו באהבה אין סופית שהכאב הוליד. רטט של התרגשות עובר בנו כאשר אנו נזכרים במאות בני הנוער שנהרו לשמורה, עבדו וניקו, הזיזו אבנים וסלעים, הכשירו שבילים וטרסות והיער קם לתחייה, ספסלים ופרגולות, מתקנים ומים וחשמל, והכול להספיק מהר טרם בוא החורף".

"ובחורף", המשיכה קצובר וסיפרה "זכינו למאות תיירי חורף שהגיעו מכל הארץ. לובן השלג וזיכרון הבנים משך לכאן את כולם והנה אנו שוב בקיץ. בקרו כאן במשך השנה אלפי מבוגרים וכ-20,000 בני נוער ששמעו מאלישיב קמחי, מנהל היער, את הסיפור הכול כך אופייני של ארץ ישראל: בדמייך חיי! בדמייך חיי! והיער חי, ועצי היער מרננים להקב"ה ולכל הפועלים, העושים יום ולילה כדי שמן הכאב תצמח ישועה".

לאחר דברי תודות שנשאה נדיה מטר, שותפתה של קצובר להנהגת 'נשים בירוק', לשורה ארוכה של ארגונים ואישים שעמלו ותרמו במרוצת השנה האחרונה בדרכים שונות להכשרתה של הגבעה, נשאו דברים בזה אחר זה בת גלים שאער, הרב דב זינגר, ראש ישיבת 'מקור חיים', הישיבה בה למדו גיל-עד ונפתלי, חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם-רפאלי, תושבת גוש עציון שהתגייסה למאמצי שיקומה והכשרתה של הגבעה כבר מיומה הראשון, ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל והמח"ט, אל"מ עמית ימין. באירוע נכח גם חבר הכנסת אורן חזן.

בת גלים שאער סיפרה בדבריה על תחושת הרוממות שליוותה את העם כולו בקיץ הקודם, מאז ראשית מבצע 'שובו בנים' ועד לימי המלחמה. "חזרנו בעוז ובגאון לערכים שלנו, לנתינה שאנחנו כעת יודעים לתת, אנחנו גאים ביהדותנו ובערכים שלנו".

בהמשך דבריה המרגשים התייחסה בת גלים לשמה של השמורה 'עוז וגאו"ן' ציינה את הגאוניות הרמוזה במילה 'גאון': "כל אחד מבטא יכולת וכישרון שהקב"ה ברא בו, כל אחד וייחודיותו וגאוניותו ויחד כולנו מנסים לכוון את הגאוניות הזו לשליחות שהיא מעבר לאני, חיבור למשהו גדול שמחבר יחד את עם ישראל". עוד הוסיפה ואמרה כי קיימת מעין ביישנות סביב המושג 'גאוניות' שנדמית כבלתי מתיישבת עם מושג הענווה, אך "בתפילה אנחנו פוגשים את השילוב של 'עוז וענווה לחי עולמים'".

"לגלעד אייל ונפתלי היו כישורים חברתיים, כישורי נגינה ספורט ולימוד מתוך ענווה אבל עם הרבה השפעה והובלה חברתית", סיפרה והזכירה בת גלים שעמדה על המונח 'שמורת טבע' המבטא שאיפה לשמירת הטבע כפי שהוא בפראיותו וביופיו הראשוניים. "המקום הזה נקרא שמורת טבע, ומאז הרצח, נדיה ויהודית הובילו כאן מהלך מדהים. טבע הוא דבר ראשוני, פראי וטבעי והרצון שלנו הוא לשמור על הטבעיות הזו. כהורים אנחנו נדרשים לשמר את אותה רוח נעורים. גם כאן קיימת השמירה על הטבע, הצבת ספסלים ומתקנים אבל תוך שמירת המראה הטבעי. לבנים שלמעלה יש הרבה נחת רוח מהמקום הזה", קבעה וציינה כי השלושה "היו מחוברים לטבע. גלעד היה קופץ ראשון לכל מעיין בכל טיול", סיפרה.

"נקודת המבט היהודית היא לחפש את הטוב ובמקום הזה מתנקזים הרבה טוב. הגבעה הזו מסמלת את אחד משיאי עשיית הטוב", אמרה ובהמשך דבריה ציינה כי בניגוד לאותם הסבורים שאין להתרשם מתחושת האחדות הזמנית והמקומית. "אנחנו מעריכים כל רגע של התגייסות לחיפוש הבנים. ההתגייסות והאחדות הזו והחיבור של עם שלם במבצע שכזה בשעות משבר אינם מובנים מאליהם", אמרה והוסיפה כי השאיפה היא לחיבור ואחדות גם ברגעי שגרה".

לאחר דבריה אלה של בת גלים שאער נשא דברים הרב דב זינגר, ראש ישיבת 'מקור חיים', שהתמקד בדבריו בבחירת הנביא לא פעם לתאר את כנסת ישראל דווקא בלשון נקבה שכן מערכת היחסים בין הקב"ה לכנסת ישראל היא כשל איש לאשתו. "הגאולה מגיעה בשתי צורות – גאולה שבה הקב"ה מתערב מלמעלה ומוליך אותנו כמו ביציאת מצרים, אך הציפייה היא שתהיה גם התעוררות מלמטה, שגם כנסת ישראל תתעורר ותרצה את הדבר. לא במקרה כל המהלך הזה של אחדות ישראל שאנחנו עדים אליו מונהג על ידי התערותא דלתתא, על ידי נשים", אמר ופנה אל ראשי 'נשים בירוק': "לפעמים יהודית זה עוז ונדיה זה גאון ולפעמים להיפך", אמר לקול תשואות הקהל.

ברוח זו הוסיף הרב זינגר והזכיר את הבחירה "לא במקרה" בבת גלים שאער כמי שנשאה דברים "למרות שגם אופיר כאן" ואת משפחותיהם של קציני צה"ל הבכירים שנכחו באירוע כמי שגם הן מלמדות על כוחן של הנשים, כוחה של ההתעוררות דלתתא.

חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם-רפאלי התמקדה בדבריה בצורך לפעול באופן מעשי כחלק מהזיכרון. זאת ברוח דבריו של הבעל שם טוב 'בזכירה סוד הגאולה'. "הבעל שם טוב לימד אותנו שלא להישאר במקום של הכאב. כשרוצים לזכור את האהוב לא מדובר בזיכרון ערטילאי אלא בעשייה. צריך לעשות משהו כאן מתוך רוחם של הנערים הנפלאים הללו, ומתוך הקשר המהותי לארץ הזו. הנערים הללו הם עוד נקודת חיבור לארץ הזו".

מועלם רפאלי הזכירה את ליל היוודע דבר הירצחם של הנערים: "כשכולנו יצאנו מבית המדרש של 'מקור חיים' והמשכנו לתחנה שממנה הם נחטפו ומשם לצומת הגוש וישבנו שם עם בני נוער ושרנו בכאב, נדיה ויהודית אמרו שלצד הזכירה אנחנו מבקשות עשייה, והביאו את כולם לכאן בארבע בבוקר בעידוד מוחלט של ראש המועצה", אמרה ומיד עברה להתכנסות הנוכחית, שנה אחרי: "בהגעה של כולכם יש אמירה של הקשר לעם לארץ וליהדות. אנחנו עוגן הזכירה הזו כשאנחנו אוחזים בשולי העשייה הזו", קראה לציבור לתמוך בכל דרך בהמשך העשייה והתרחבות ההתיישבות הן ב'עוז וגאו"ן' והן בגבעות נוספות אחרות שכאלה.

הדובר הבא באירוע היה דוידי פרל, ראש מועצת גוש עציון, שנשא על נס את תרומתן של נשים צדקניות לגאולתם של ישראל. "נשים צדקניות אלו האמהות הקדושות, אלו יהודית ונדיה, אלו רעיותיהם של הקצינים שדואגות שהם יוכלו לשמור על עם ישראל".

"עמדנו בימים הקשים הללו לפני שנה ושאלנו עד מתי. הבנו שבלק ובלעם הם לא האחרונים, וגם רצח שלושת הנערים לא היה האחרון והשבוע האחרון שעברנו היה המשך קשה, אבל אנחנו מסתכלים על הנצח ולא על העכשווי", אמר פרל והזכיר כי לאחר הרצח עלו אנשי המועצה לשלוש נקודות במרחב גוש עציון, אך לפי שעה רק אחת, 'עוז וגאו"ן', נותרה משום שאינה נקודת ישוב, אך במקביל הוחל בהליכי הכשרתם של המקומות האחרים.

תנועת 'נשים בירוק' "ניצלה" את האירוע גם לאמירת תודה לאל"מ עמית ימין, מח"ט הגזרה שנכח גם הוא באירוע ומסיים את תפקידו בשבועות הקרובים. "אל"מ עמית ימין מרחיב את ייעודו של צה"ל לא רק בטחון אלא גם כמרכז חינוך חלוצי לנוער. עמית יודע שיותר מאשר בכל צבא הכרחי שצבאנו ייבנה על ייעודו וחזונו ההיסטורי של העם כדברי בן גוריון: "קיומנו, גורל הציונות, גורל הישוב תלוי בזרוע הצבאית שלנו". אל"מ עמית מגשים ייעוד זה יום יום. ימים ולילות, שבתות וחגים אנו רואים אותו על הצירים, בצמתים, בכפרים ובישובים", אמרה יהודית קצובר.

את התודות כיוונו ראשי 'נשים בירוק' כמו גם שאר הנוכחים באירוע גם למשפחתו של אל"מ ימין: "מחיר כבד  משלמים הוא ומשפחתו. לרעייתו ולמשפחתו אנו רוצים לומר לכם 'לא לשווא נעדר הוא מהבית, הוא מופקד על ביטחוננו והוא עושה זאת באהבה, בתחושת שליחות אדירה ובענווה רבה'. כולנו זוכרים את החיפושים של חיילינו אחר שלושת הבנים. עלה רעיון שיש לשתף גם אזרחים שמכירים את האזור, אל"מ ימין נענע לאתגר ובכך העצים את היחד בין האזרחים לחיילי צה"ל. כתף אל כתף ירדו לוואדיות, לבורות מים, לכרמים ולשדות, עד שהביאו את הבנים למנוחה אחרונה".

לאחר דברים אלה עלה אל"מ ימין עצמו לבימת הדוברים, סיפר על ימי החיפושים הקשים לפני שנה, על הקשר המבצעי והערכי עם ההתיישבות בשגרת היומיום ובימי החיפושים ההם.

את דבריו הכתיר אל"מ עמית תחת הכותרת 'צניעות ואחדות': "טיפסנו במשך שבועיים בכל מקום אפשרי במאמץ אוגדתי וצה"לי גדול מאוד. כל המוחות והיכולות והאנשים הטובים ביותר שמדינת ישראל יכולה הייתה לשים לעניין היו כאן. לא עסקנו רק בחיפוש הנערים, שזו הייתה המגמה העיקרית, אלא גם בהכאת הטרור והחמאס. זה היה לנו חשוב מאוד, לא רק פענוח הפיגוע אלא גם להכות את החמאס כמי שהוביל את הפיגוע הנוראי הזה".

"לא הצלחנו להגיע למספיק קצוות וחשבנו מה עוד ניתן לעשות", המשיך ימין וסיפר כיצד באחד הימים התקשר אליו אורי שכטר אזרח תושב האזור המשמש במילואים כרמ"ט חטיבת הנח"ל "והציע להקים קבוצת חשיבה שתציג בפני את המסקנות שלה. בהמשך הוא התקשר ואמר לי' יש רעיון אם אפשר להיפגש'. נפגשנו במכללת הרצוג. הם הציגו לי את העבודה שעשו. נפעמתי מהעומק של אנשים שעזבו הכול והתגייסו למשימה. הוא הציג לי חלוקה של השטח לשבעה מרחבים. התחברתי לדרך החשיבה ולתוצאות. קבענו להיפגש אחרי השבת כדי שנעמיד לרשותם את האמצעים ליישום התכנית".

במוצ"ש נפגש אל"מ עמית עם צוות החשיבה שהציג לו מפרט מעמיק של המרחב הראשון ובו ניתוח של 88 נקודות חיפוש נדרשות "המדורגות על פי סדרי עדיפויות על פי הגיון פנימי, מי ראשון ולמה ומי אחרונה ולמה". הוחלט לרדת למחרת לחיפוש בשתי הנקודות הראשונות עם כל הציוד הלוגיסטי והמודיעין הנדרש לפעולה המשולבת.

היום הראשון הסתיים ללא ממצאים אך עם תחושה של כיוון ברור. הוחלט לבצע הטעייה מסוימת ולבחור ביום הבא דווקא בנקודה דרומית יותר על מנת לגרום לחוטפים לחשוב שהחיפושים באזור הושלמו. בנקודה הזו, הנקודה של היום שני, נמצאו גופותיהם של הנערים.

"המפקדים הבכירים הגיעו לשטח ותוך כדי כל ההמולה הזו והמחשבה אם ניתן להגיע לחוטפים שכטר מתקשר אלי ואומר לי: 'אנחנו לא בתמונה. אל תגיד לאף אחד שהיינו מעורבים בזה. הכול זה צה"ל'. הם היו יכולים להגיד שהם הובילו למציאת הנערים וזה היה נכון, אבל מה שהיה חשוב להם זה לא לטפוח על השכם אלא להיעלם ולדבר על צה"ל", מספר אל"מ ימין ומיד מוסיף: "כמובן שלא הקשבתי לו ומיד כשהרמטכ"ל הגיע למקום אמרתי לו שיש כאן קבוצת סיירים שהיא שהובילה את החיפושים. זו צניעות שלמדתי ממנה שיעור לחיים".

על ערך האחדות אמר ימין כי ימי החיפושים היו "תקופה מפוארת בהקשר הזה. כל העם צבא וכולם מתגייסים, אנשים אירחו גדודים שלמים. המועצה התגייסה ואזרחים אירחו ובישלו", אמר והוסיף נדבך נוסף לערך האחדות, האחדות כפי שגילו אותה משפחות הנערים: "היה אפשר ליפול בקלות כבר מהרגע הראשון למקום של ביקורת והאשמות - מתי התעוררנו, ומתי התחלנו לחפש, והאם נהגנו נכון. אפשר היה לנגח אותנו, אבל הנקודה האצילית של ההורים הייתה שלא להכניס את נקודת המחלוקת הזו לרגע, וגם כשהם נפגשו עם המפקדים והחיילים הטריד אותם מתי הם יצאו הביתה בפעם האחרונה, מתי הם ישנו ומה אכלו. החיילים היו בהלם מההתעניינות הזו. הם לא חשבו בכלל על יציאה הביתה, על אכילה ושינה".

"הרוח הזו הכניסה רוח במפרסים של הגייסות וחיברה את כל העם עם ישראל הגיע למדרגת אחדות שאליה הוא לא הגיע שנים, ומתוך האחדות הזו יצאנו ל'צוק איתן' וגם שם האחדות הזו הניעה את הגייסות. זו לא הייתה שכבה חיצונית אלא מהותו של העניין. אנחנו מודים לכם על זה מאוד מאוד", אמר בפנותו לבת גלים ואופיר שאער.

את דבריו חתם אל"מ ימין בדברי פרידה מהגזרה כולה ומהמתיישבים והודה בשמו, בשם החטמ"ר כולו ובשם חיילי החטיבה, "השירות כאן היה מכונן. לא היה לי תפקיד שבו הרגשתי כל כך מחובר למרחב. יש כאן נוף ואנשים שנכנסו לי ללב באירועים שמחים או עצובים ובפעולות שעשינו יחד. אני בטוח שיהיה נפלא טוב ושתמשיכו להתקדם".

האירוע כולו נחתם בקריאתן של יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי 'נשים בירוק' לממשלת ישראל: "אסור לנו להסתפק ביער זה. עלינו להגיע למצב שהממשלה מרחיבה את ההתיישבות, לא מתוך כאב אלא מתוך שמחה, ומחילה את ריבונות ישראל על ארץ ישראל כי לנו ארץ זאת".

קרדיט תמונות לשלומי שלמוני

לכתבה בערוץ 7: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/301611

 

"Growth out of Pain" – One year to Oz veGaon

In an event to mark one year after the establishment of the Oz veGaon Nature Preserve, Bat-Galim Shaer, Etzion Brigade Commander, head of Gush Etzion Council and Rabbi Zinger told of the days of searching, the worries and "the unity that blew wind into the sails of the troops".

Attended by hundreds of supporters of the settlement enterprise across the country, public figures, and rabbis, together with Bat-Galim and Ofir Shaer, the parents of Gil-Ad, H"YD, the day (Friday, July 3rd, 15th of Tamuz) marked one year since the establishment of Oz veGaon Hill, the Hill that was established by  Women in Green activists the night when the murder of the three youths (Gil-ad, Ayal and Naftali, H"YD) became known.

The event was entitled "aspiring and searching for unity among the People of Israel, that same unity that accompanied the days of searching and worry for the three youths, continued into the days of Operation Protective Edge and brought about a change in the People's spirit.

The event started with a short film of the year in summary at Oz veGaon, :

https://www.youtube.com/watch?v=KD2qEHKZ4Aw

Words of Yehudit Katsover, one of the heads of Women in Green, opened the event, who described the emotions that accompanied the establishment and restoration of the Hill that became a focal point for Zionist recreation and camping on the hill near Gush Etzion Junction and near the hitchhiking station from which the three were abducted. "It was a special summer", said Katsover, "Everything became mixed in a jumble: pain over the loss of the sons together with Operation Protective Edge, the loftiness of unity among the People, soldiers and citizens, religious and secular, Left and Right became unified with infinite love that the pain gave rise to. Flutters of excitement pass through us when we remember the hundreds of youths who flowed into the Preserve, worked and cleaned, moved rocks and boulders, prepared paths and terraces and the forest came to life, benches and pergolas, installations of water and electricity, and everything had to be done quickly, before the onset of winter.

"And in the winter", Katsover continued, "we were privileged to have hundreds of winter tourists who came from all areas of Israel. The white snow and the memory of the sons attracted everyone to this place and now it is summer again. During the year, thousands of adults and approximately 20,000 youths visited here and heard from Elyashiv Kimhi, manager of the forest, the story of the Land of Israel that is so characteristic: Your blood gives me life! Your blood gives me life! And the forest lives, and the trees of the forest whisper to the Almighty and to all of the workers, who day and night so that redemption will flourish out of the pain".

Nadia Matar, Katsover's  Women in Green's co-chair, thanked a long list of personalities and groups, schools and youth movements who labored and contributed during the entire last year in various ways in the redemption and preparation of the hill. Then spoke, one after another: Bat-Galim Shaer, Rabbi Dov Zinger, the head of Makor Haim Yeshiva, the yeshiva that Gil-Ad and Naftali attended, former MK Shuli Mualem-Refaeli, a resident of Gush Etzion who volunteered in the efforts of restoration and preparation of the hill from the very first day, head of Gush Etzion Council Davidi Perl and Brigade Commander Col. Amit Yamin. MK Oren Hazan was also present at the event.

Bat-Galim Shaer told of the feeling of spiritual elevation felt by the entire People last summer, from the beginning of Operation Return the Sons and into the days of the war. "In Oz veGaon we returned to our values, to the act of giving, which we now know how to do; we are proud of our Jewishness and our values".

Later in her touching words, Bat-Galim related to the name of the Preserve – Oz veGaon – which denotes the brilliance (ge'onut) that is implied in the word "Gaon" (genius): "Everyone expresses the ability and talent that the Almighty created in him, each one and his uniqueness and his genius and together we all try to channel this genius into a mission that is greater than "I", a connection to something greater, that joins all of the People of Israel together".  She added that there is a sort of reticence around the word "genius", which seems not to sit well with the concept of humility, but "in prayer we meet the integration of 'strength (oz) and humility' of the Almighty"

"Gil-Ad, Ayal and Naftali had social skills, skills in music and sport and learning along with humility, but with a lot of influence and social leadership", Bat-Galim said, and mentioned that she likes the term "nature preserve", which  expresses the hope to preserve nature as it is, in its uncultivated and primary beauty. "This place is called a nature preserve, and since the murder, Nadia and Yehudit have carried out an amazing process in this place. Nature is a primal thing, wild and natural, and our desire is to maintain this natural quality. As parents, we are required to maintain that same youthful spirit. The preservation of nature is here too, the placement of benches and equipment, while maintaining the natural appearance. The sons, who are above, experience much satisfaction from this place", she stated and remarked that the three "were very connected to nature. Gil-Ad used to be the first to go into every stream and every hike", she said.

"The Jewish point of view is to search for the good and there is a lot of good concentrated in this place. This hill represents one of the high points in the doing of good deeds", she said, and then noted that this is in contrast to those who think that there is no reason to be impressed with the feeling of temporary and localized unity. "We value every moment that volunteers spent searching for the boys. This volunteering and unity and the connection of the entire People in such an operation during a time of crisis is not to be taken for granted", she said and added that the hope is for connection and unity also in normal times.

After the words of Bat-Galim Shaer, Rabbi Dov Zinger, head of Makor Haim Yeshiva, spoke, focusing on how the prophet chose more than once to describe the community of Israel specifically in the feminine, because the relationship between the Almighty and the community of Israel is likened to that between a man and wife. "Redemption comes in two ways – the redemption that comes by the Almighty is "top down" and leads us as in the exodus from Egypt, but the expectation is that there will also be an awakening from below, that also the community of Israel will awaken and desire this thing. It is not by chance that this entire process of unity of Israel that we are witnessing is led by an awakening from below, by women", he said, and addressed the heads of Women in Green thus: "Sometimes Yehudit is "oz" (strength) and Nadia is "gaon" (genius) and sometimes the opposite", to the audience's applause.

In this spirit, Rabbi Zinger added that the choice of Bat-Galim Shaer to speak is "not by chance, despite the fact that Ofir is also here" and the families of senior IDF officers who were present at the event who also teach us about the strength of women, the power of an awakening from below.

Former MK Shuli Mualem-Rafaeli's words focused on the need to act in practical ways as part of the memorial. This is in the spirit of the words of the Baal Shem Tov "remembering the hidden part of the redemption". "The Baal Shem Tov taught us not to stay in a place of pain. When we want to remember the beloved, we are not speaking of an abstract memory, but rather of activity. We must do something here in the spirit of these wonderful youths, with the connection to the essence of this Land. These youths are another point of connectivity to this Land".

Mualem-Refaeli brought up the night that the murder of the youths became known: "When we all went out of the Makor Haim study house and continued to the station from which they had been abducted and from there to the Gush Etzion Junction and we sat there with youths and sang with pain; Nadia and Yehudit said that together with remembrance we must act, and they brought everyone here at four in the morning with the total encouragement of the Council head", she said, and immediately moved on to the present meeting, one year later: "The presence of all of us here is an expression of the connection of the People to the Land and to Judaism. We are an anchor of this remembrance as we hold on to this action". She called on the public to support the continuance of the activity in every way and she said that the broadening of the settlement enterprise is the "strength and genius" (oz veGaon) also in other additional hills such as this.

The next speaker was Davidi Perl, head of the Gush Etzion Council, who spoke about the miracle of the contribution of righteous women to the redemption of Israel. "These righteous women are the holy mothers, they are Yehudit and Nadia, and they are the wives of the officers who take care of them so that they will be able to guard the People of Israel".

"During these difficult days one year ago we stood and asked 'until when'. We understood that Balak and Bilaam were not the last, and also the murder of the three youths will not be the last and last week was a difficult continuation, but we look toward eternity and not toward the here and now", said Perl and mentioned that after the murder, people of the council went up to three points to enlarge Gush  Etzion, but at this point only one, Oz veGaon, remained, since it is not a place for settlement, but in parallel, proceedings began to prepare the other places.

The Women in Green Movement "took advantage" of the event also to express gratitude to Col. Amit Yamin, brigade commander of the sector, who was also present at the event, and who is ending his role in the approaching weeks.  "Col. Amit Yamin expands the mission of the IDF not only in defense but also as a coordinator of pioneering education of youth. Amit knows that more than in any other army, it is essential that his army will be built on the historic mission and vision of the People, as in the words of Ben Gurion: "Our existence, the fate of Zionism, the fate of the Jewish community in Israel depends on our military branch". Col. Amit embodies this goal every day. Days and nights, Sabbaths and holidays, we see him on the roads, at the junctions, in the villages and in the communities", said Yehudit Katsover.

The heads of Women in Green, as well as the rest of those present at the event, directed their thanks to Col. Amit Yamin's family: "He and his family pay a heavy price. We want to say to his wife and family 'it is not in vain that he is not at home, he is responsible for our defense and he does this with love, with a great sense of mission and much humility'. We all remember our soldiers' searches for the three boys. The idea came up that citizens who know the area should participate. Col. Amin answered to the challenge and thus the unity between the citizens and the IDF soldiers was strengthened. Shoulder to shoulder they went down to the wadis, into the wells, the vineyards and the fields, until they brought the sons to their final rest".

After these words, Col. Amin himself came to the speaker's platform, and told of the difficult days of searching a year ago, of the operational connection and the common values with the daily life of the settlements during those days of searching.

Col. Amin entitled his words 'humility and unity': "For two weeks we got into every possible place with very great efforts of the division and the IDF. All of the best minds and the abilities and people that the State of Israel could devote to it were here. We did not deal only with searching for the youths, which was the main task, but also with beating back terror and Hamas. This was very important to us, not only to solve the terror attack but also to punish Hamas as the responsible party for this terrible attack".

"We did not manage to get into all of the edges and we thought about what else we could do", Yamin continued, and told of how, on one of the days, Uri Schechter, a citizen who lives in the area, and serves in the reserves as chief of staff of the Nahal Brigade, called him and suggested to establish a "brain trust" that would present its conclusions. Later he called and told me 'there is an idea -is it possible to meet'. We met at Herzog College. They presented to me the work that they did. I was impressed by the depth of the people who had abandoned everything and volunteered for the task. He presented to me the division of the area into seven smaller areas. I accepted this mode of thinking and the results. We decided to meet after Shabbat in order to put the necessary means at their disposal".

On Saturday night Col. Amit met with the "brain trust" that had presented him with detailed specification of the first area in which there was an analysis of 88 search points that were categorized according to logic, which was first, and why and which was last and why". It was decided to go down the next day to search in the first two points with all of the necessary logistics and intelligence equipment for the integrated action.

The first day ended without any findings but with a sense of clear direction. It was decided to carry out an act of deception and choose, the next day, a more southern point in order to make the abductors think that the search in the area was over. At this point, the point of the second day, the bodies of the youths were found.

"The senior commanders came to the area and with all of the commotion and the thought of whether it was possible to get to the abductors, Shechter calls me and says: 'We are not in the picture. Don't tell anyone that we were involved in the action. It is all the IDF'. They could have said that they led to the finding of the youths and it would have been correct, but what was important to them is not a pat on the back but to be ignored and to talk about the IDF, says Col. Amin and immediately adds: "Of course, I did not listen to him and immediately when the Chief of staff came to the place I told him that there is here a group of scouts that led the searches. This humility that I learned is a lesson for life".

About the value of unity, Yamin said that the days of the searches were "a wonderful period, from this point of view. The entire People were with the army and everyone volunteered; people hosted entire brigades. The council volunteered and citizens hosted people and provided food", he said, and added another layer to the value of unity, the unity that was displayed by the families of the youths: "It would have been possible from the first moment to fall into criticism and accusations – when did we become aware and when did we begin to search, and did we behave correctly. It would have been possible to attack us, but the nobility of the parents was not to fall into this line of divisiveness, and also when they met with the commanders and the soldiers they were concerned about when the commanders and the soldiers had last been at home, when they had rested and what they ate. The soldiers were in shock. They did not think at all about going home, about eating and sleeping".

"This spirit blew wind into the sails of the troops and connected the entire People. The People of Israel  arrived at a degree of unity that it had not experienced for years, and from this unity we went out to Operation Protective Edge and also there, this unity motivated the troops. It was not on an external layer but was the essence of the matter. We thank you for this very, very much", he said, turning to Bat-Galim and Ofir Shaer.

Col. Yamin sealed his words of parting from the sector and the local residents with words of thanks in his own name and the name of the entire brigade and its soldiers," I have never had a role in which I felt so connected to the area. There is scenery and there are people here that have a place in my heart in happy times or sad, and the actions that we have done together. I am sure that it will be wonderful and good and that you will continue to progress".

The event ended with the call from Yehudit Katsover and Nadia Matar, the heads of Women in Green, to the government of Israel: "We must not be satisfied with this forest alone. We must arrive at the situation where the government broadens the Jewish communities and builds new ones, not out of pain but from joy, and applies  Israeli sovereignty over the Land of Israel because this Land is ours".

 

Credit for the Photography: Shlomi Shalmoni

For Details:

Yehudit Katsover 050-7161818   Nadia Matar 050-5500834

Women in Green

 

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה