יום ראשון, 16 ביולי 2017

[nashimbyarok-WIG] The challenges of Zionism אתגרי הציונות

English follows Hebrew

רב שיח במלאת 3 לחטיפה ולרצח:
אתגרי הציונות בעשור הקרוב

לינקיים לרב-שיח בסוף הכתבה

 התיישבות, ביטחון, זהות, אחדות, עלייה, חברה. כל אלה הם חלק מהסוגיות שעלו במסגרת פאנל מיוחד שעסק באתגרי הציונות בעשור הקרוב והתקיים בשמורת 'עוז וגאו"ן' לציון שלוש שנים לרצח שלושת הנערים.

במסגרת אירועי שלוש שנים לרצח שלושת הנערים וההיאחזות בשמורת 'עוז וגאו"ן' התקיים בראשית השבוע שמורה רב שיח אידאולוגי תחת הכותרת 'אתגרי הציונות בעשור הקרוב'.

בפאנל, שאותו הנחה הפובליציסט והעיתונאי ד"ר דרור אידר, השתתפו הפובליציסט וראש מועצת יש"ע לשעבר ישראל הראל, ראש מערך ההסברה לשעבר ד"ר דן ברץ, העיתונאי איתמר אייכנר, גוסטי יהושע, ראש מחלקת תפוצות בהסתדרות הציונית, רחלי פרנקל, מתן פלג והרב ישראל רוזנבלט.

הדברים נפתחו בדברי שבח שנשא ישראל הראל אודות חשיבותו של קמפיין הריבונות המובל על ידי תנועת 'נשים בירוק' וראשיה, יהודית קצובר ונדיה מטר. הראל ציין בדבריו כי ראוי היה שגם מנהיגים הוגים ורבנים יובילו את המהלך, אך לא כך הם פני הדברים.

הראל הציב את עיקרי תכליתה של הציונות ויעדיה – התיישבות, עלייה וביטחון – ואת סימני השאלה שמוצבים ליד כל אחד מהם בשנים האחרונות. הראל סבור כי העלייה לא השיגה את השלמת מטרותיה לאחר שהעליות המשמעותיות לארץ ישראל היו בעיקר עליות מצוקה בעוד יהודי ארצות הרווחה נותרו בגולה, ובעקבות כך ההתבוללות שם גוברת. "הצלחת הציונות תהיה כשנשכנע את היהודים להציל את עצמם משמד רוחני והתבוללות ולעלות לישראל", טען הראל.

לדבריו גם הגדרת הציונות החלה להתעמעם וברבות השנים במקום עליה, התיישבות וביטחון החלו לשייך למונח 'עשייה ציונית' כל פעולת התנדבות ואף הקמת מיזמי הייטק שכמותם מפוזרים רבים ברחבי העולם. הראל סבור כי הדגש הראוי על 'ציון' אינו מושם עוד בשיח על הציונות.

באשר לערך התיישבות הזכיר הראל את המחלוקת בה הוא נתון כיום, מחלוקת שהחלה מאז סירבה התנועה הקיבוצית להצעה להקים מאה קיבוצים ביהודה ושומרון מיד לאחר מלחמת ששת הימים.

באשר לסוגיית הביטחון קבע הראל כי אמנם "לכאורה אנחנו במצב הטוב ביותר שהיה לנו מעודנו מאז הקמת המדינה", ואולם שיקוליו של הצבא הפכו מקצועיים גרידא והשיקול הציוני שהניע את הצבא בימי ראשית המדינה, כמו בימי המחתרות, אינו קיים עוד. זו הסיבה שמשימת ההתיישבות של גרעיני הנח"ל כבר אינה קיימת בתוככי הצבא. לטעמו של הראל פעולות הצבא מתנהלות באופן ניטראלי בהיבט הציוני אידאולוגי, זאת בעוד "מטרתו של צה"ל אינה להיות ניטראלי אלא צבא ציוני יהודי כפי שהיו ארגוני המחתרת וצה"ל של ראשית קיומו". כל זאת לבד מתפיסות רדיקאליות שעשו את דרכן ללב הצבא ומפקדיו.

 

לאחר דבריו אלה של הראל נשאה דברים גוסטי יהושע ברוורמן, ראש מחלקת תפוצות בהסתדרות הציונית, שציינה בראשית דבריה את היותה חברה בקהילה רפורמית. "ההסתדרות הציונית היא ייצוג של העולם היהודי על גווניו, ונבחרתי לייצג את התנועה הרפורמית", אמרה והזכירה את תחושת האחדות שליוותה את ימי החיפושים אחרי שלושת הנערים לפני 3 שנים, "בכל מקום בעולם היו תלויות תמונות שלושת הנערים והעוצמה של היחד הייתה בכל מקום. הייתי ברומניה כשנודע לנו על הרצח. האבל המשותף הוא ביטוי למחויבות ולאמירה שכל ישראל ערבים זה לזה".

בהמשך הדברים התייחסה לקושי של יהודי התפוצות להזדהות עם ישראל הסופגת ביקורת מכל עבר, ורבים מתנתקים והופכים אדישים כלפי ישראל. בעיניה של יהושע קבלת האחר היא ערך ציוני הנתון למבחן.

יהושע רואה בהפיכת הארץ לכברת ארץ בטוחה עבור העם היהודי את מטרתה העיקרית של הציונות. באשר לעלייה היא סבורה כי אמנם "הלוואי וכולם היו חושבים על עלייה אבל זה רחוק מהמציאות. בציבורים שונים כשמדברים על עליה הם מתרחקים".

ד"ר רן ברץ, ראש מערך ההסברה לשעבר, התייחס בעיקר דבריו לטענות שהציג ישראל הראל וקבע כי בניגוד לתחושה העולה מדבריו של הראל הרי ש"הציונות היא הצלחה אדירה. העלייה מאז ומעולם הייתה עליית מצוקה. ליהודים שטוב להם קשה יותר לעלות ותפקידנו שיהיה כאן יותר טוב מכפי שטוב להם ולגרום להם לעלות. אחרי שהגענו למיצוי בהעלאת מי שקשה להם הגיע הזמן להתאמץ להביא את השאר. אין עמים שעשו את הדברים המדהימים שמדינת ישראל עשתה".

גם באפיק הביטחוני מסרב ברץ לקבל את הביקורת כמציאות עגומה. לדבריו אמנם "יש תהליכים מדאיגים בצה"ל, אבל העובדה היא שמעולם לא היה מצבה של ישראל כל כך טוב. אנחנו סובלים מההצלחה. יש לנו גנרלים שלא שירתו באף מלחמה קיומית, אבל זו בעיה טובה. אלו צרות של עשירים".

את פרק ההתיישבות בציונות רואה ד"ר ברץ כ"נקודה הכואבת ביותר", אך מיד הוא מוסיף ואומר כי עלינו "להכיר בכך שמההתחלה שלה ההתיישבות לא נעשתה באופן אסטרטגי. זו תמיד תהיה ציונות קלאסית ביהודה ושומרון, ציונות של דונם אחר דונם, כך עלינו לפעול בשנים הקרובות, לכבוש עוד תל ועוד תל, עוד ישוב ועוד ישוב, ללא מהפכות גדולות. כך היה מההתחלה וכך יהיה, ועם זאת ההתיישבות עולה וצומחת".

"אין מנהיג ציוני שאם היינו מקימים אותו לתחיה והיה רואה את המקום שהגענו אליו לא נפעם מההישג הנוכחי של הציונות. יש מה לשפר אבל חשוב לראות גם את ההצלחה הציונית", חתם ברץ את דבריו.

העיתונאי אלישיב רייכנר ביקש להביא אל הפאנל את קולה של הפריפרייה, הקול שאותו הוא משמיע שוב ושוב מעל דפי עיתונות ובפורומים רבים נוספים. לדבריו מבט על נתוני הפריפרייה מלמדים כי שם, באזורי הגליל והנגב, מצויות משימותיה הקרובות של הציונות בעשור הקרוב.

"כשאומרים התיישבות מיד מתייחסים להתיישבות ביהודה ושומרון, אבל אני מבקש לשים זרקור להתיישבות לא פחות ציונית, ההתיישבות בנגב ובגליל", אמר רייכנר והציג את העיר ערד בנגב והעיר נצרת בגליל כשתי ערים שאותן עוזבות מדי שנה עשרות משפחות, מדובר בהיקפים של ישובים שלמים שעוזבים, הדגיש רייכנר והזכיר את ההיבט הביטחוני המשמעותי של החלשת ערים וישובים אלה.

 

גם רחלי פרנקל, אמו של נפתלי פרנקל הי"ד, התייחסה בדבריה לטיעוניו של ישראל הראל והזכירה כי חלק בלתי נפרד מערכיה של הציונות הוא הקמת חברת מופת, ומאחר שכך הרי שהמתנדב בבית החולים בישראל אינו ככל מתנדב בכל מקום בעולם והוא אכן מיישם מטרה ציונית שכן מדובר בחלק מבנייתה של חברת מופת. "העיסוק בתיקון עולם הוא ציונות בעיניי".

גם ערך האחדות שליווה את ימי החיפושים אחר שלושת הבנים לפני שלוש שנים עלה בדבריה של פרנקל שהגדירה את מראות האחדות שראתה כנס. פרנקל סיפרה על ביקור בארה"ב בו ראתה כיצד אל מקום אחד "התכנסו כל הזרמים וישבו יחד, התפללו יחד והפגינו יחד. אף אחד ממזקני הקהילה לא זוכר דבר כזה מאז ששת הימים", סיפרה ומצאה הקשר נוסף בין ימים אלו לימי ששת הימים – ההתנערות מהציניות: "מלחמת ששת הימים, שהפכה לסלע מחלוקת, נחוותה כנס גלוי שמולו מאבדים את הציניות. אצלי קרתה אירוניה אישית. הבן שלי היה בחור ציני וביקורתי. את זה הוא קיבל מהבית, וכשחווינו את החוויה ההיא, כולל החיבוק מכל העולם היהודי, איבדנו את היכולת להיות ציניים כלפי הדבר הזה".

באשר לאתגרי הציונות בעשור הקרוב, אמרה פרנקל: "בעשור הבא אף מגזר לא ייעלם, הדתיים יישארו כאן, החילוניים יישארו, השמאלניים יישארו כאן והמתנחלים יישארו כאן, וצריך לעשות את זה ביחד, להסתכל בעיניים אחד של השני ולחיות ביחד, להקים את המארג הזה בצורה אחראית, וכך נוכל להמשיך ולהתנצח במלוא התשוקה כפי שאנחנו יודעים".

מתן פלג, יו"ר 'אם תרצו' ביקש לחזור בדבריו אל עקרונות הבסיס של הציונות כפי שבאו לידי ביטוי בתכנית באזל, עקרונות שכיום יש מי שמבקש להיאבק בהם ומסתבר שעמידה על אותם עקרונות רלוונטית ומתבקשת גם היום החל מעצם הקמתה של מולדת חוקית לעם ישראל - חוקיות שכיום יש מי שמנסה לערער עליה, דרך קידום ההתיישבות בארץ ישראל – סוגיה הנתונה במחלוקת כמעט בכל אתר בו קיימת התיישבות מהגולן, דרך יהודה ושומרון, בקעת הירדן ועד הנגב, כך גם ערף ריכוזו של העם היהודי בארץ ישראל וחיזוק תחושת הלאום והמודעות הלאומית של היהודים. "הייתי רוצה שראש מחלקת התפוצות בהסתדרות הציונית תדבר על תחושת הלאום והקריאה לארץ ישראל", אמר פלג בדברים שהופנו לגוסטי יהושע. "המוקשים שבהצהרת באזל עדיין קיימים וצריך לחזק אותה".

אחרון הדוברים בפאנל היה הרב שראל רוזנבלט שהתייחס גם הוא למפגש בין היהדות האורתודוקסית לזו הרפורמית והקונסרבטיבית. הרב רוזנבלט סיפר על מפגש אליו התבקש להגיע ולשוחח עם קבוצה קונסרבטיבית ורפורמית מלוס אנג'לס שחשה בקיומה של בעיית ההתבוללות אצלם. לדבריו בשיחה זו שמע אמירות מרגשות ותובנות המחלחלות אל החברה הרפורמית בארה"ב ובהן התובנה שללא מדינת ישראל וארץ ישראל אין להם אפשרות לשרוד כיהודים. זה אמנם נגד השורשים ההיסטוריים של הרפורמים, אבל זה קורה, ומי שיפספס את זה יפספס דבר גדול".

הרב רוזנבלט הדגיש כי בינו לבין החברה הרפורמית קיים פער גדול ומחלוקת עצומה, אך עם זאת אין להתעלם מהדרישה הגדולה שעולה מהם לארץ ישראל.

לטעמו לא התיישבות ולא ביטחון הן בעיותיה של הציונות. לדבריו אלו בעיות שתיפתרנה בידי אנשי המקצוע, אך "הבעיה המרכזית היא זהות. ככל שליותר ויותר חלקים מהעם יש בעיה עם זהות ציונית ויהודית הכול מתפורר, גם אם מקימים את הכלי של המדינה או הצבא. ללא התוכן יש פער שגורם לדברים להתפורר מבפנים".

האירוע כולו התקיים באוהל המרכזי בשמורת 'עוז וגאו"ן', השמורה שהוקמה בליל היוודע דבר הרצחם של שלושת הנערים, לפני שלוש שנים. מאז הפכה השמורה לאתר תיירות פורח בו מתקיימות בין השאר פעילויות תרבות, הרצאות, חינוך, חקלאות ועוד. מאז הוקמה השמורה בידי פעילי תנועת 'נשים בירוק' הגיעו אליה עשרות אלפי בני נוער מכל רחבי הארץ לפעילויות חווייתית ציונית.

במסגרת אירועי השלוש לרצח הנערים נחנכה בשמורה שדרת הציונות ובה שלטים המעוטרים בציטטות של מנהיגי הציונות לאורך הדורות. חנוכת השרה התקיימה בשיתוף ההסתדרות הציונית, המועצה הציונית בישראל, הקק"ל, מועצת גוש עציון ותנועת 'נשים בירוק'.

צילומי סטילס: אלעד פסח. נשים בירוק

 

ד"ר דרור אידר

https://youtu.be/x_eqtWPoFx4

 

ישראל הראל

https://youtu.be/fjmXWS8aa8E

 

גוסטי יהושע ברוורמן

https://youtu.be/3p9bZtuJSFk

 

רחלי פרנקל

https://youtu.be/0oT5gyQKTR8

 

 ד"ר רן ברץ

https://youtu.be/vvyFvWNcx14

 

מתן פלג

https://youtu.be/KJ9eooo2R3s

 

אלישיב רייכנר

https://youtu.be/MlOq52H_aJw

 

 הרב שראל רוזנבלט

https://youtu.be/FmcvQ5pVX2Y

 

 

 

לפרטים: 

יהודית קצובר 050-7161818    נדיה מטר 050-5500834

התנועה למען עתיד ישראל

'נשים בירוק'

www.womeningreen.org

 

 

 Symposium Commemorating Three Years after the Abduction and Murder:

The Challenges of Zionism in the Coming Decade

Settlement, security, identity, unity, Aliyah, society. All of these were topics were that arose during the special panel discussion on the challenges of Zionism in the coming decade, which was held at the Oz veGaon Preserve to commemorate the fulfillment of three years since the murder of the three youths.

One of the events that were held to commemorate three years since the murder of the three youths and the holding at the Oz veGaon Preserve, was an ideological symposium, held at the preserve in the beginning of last week, entitled "Challenges of Zionism in the Coming Decade".

On the panel, which was moderated by the publicist and journalist Dr. Dror Eydar, were publicist and former head of the YESHA Council Israel Harel; former head of the Public Relations Department Dr. Dan Baratz; journalist Itamar Eichner; Gusti Yehoshua Braverman, head of the Department for Diaspora Activities at the World Zionist Organization; Raheli Frenkel mother of Naftali hy"d; Matan Peleg from Im Tirzu and Rav Sarel Rosenblatt.

The event began with words of praise by Israel Harel about the importance of the Sovereignty Campaign which is led by the Women in Green movement and its heads, Yehudit Katsover and Nadia Matar. Harel noted that it would also be appropriate for leaders, intellectuals and rabbis to lead the process, but this is not the situation.

Harel named the main purposes and goals of Zionism – settlement, Aliyah and security – and noted that there has been a question mark alongside each one of them in recent years. Harel believes that aliyah did not achieve the completion of its goals since the most significant periods of immigration to the Land of Israel were mainly done under duress, whereas the Jews of wealthier countries remained in the diaspora, and as a result, assimilation in those places is increasing. "Zionism can be considered successful when we can convince the Jews to save themselves from spiritual destruction and assimilation by immigrating to Israel", claimed Harel.

According to him, the definition of Zionism became vague and over the years and instead of aliyah, settlement and security, the term "Zionist venture" was attached to any volunteer activity, even hi-tech initiatives, many of which are scattered throughout the world.

Regarding the principle of settlement, Harel mentioned the dispute in which he is involved today, a dispute that began as a result of the Kibbutz Movement's refusal of the proposal to establish a hundred kibbutzim in Judea and Samaria immediately after the Six Day War.

Regarding  the matter of security, Harel stated that indeed, "We seem to be in a better situation than we have ever had since the establishment of the state", however, the IDF's considerations have become purely professional and the Zionist motives that drove the army in the first days of the state, as in the days of the underground militias, no longer exist. This is the reason that settlement activities of NAHAL nuclei no longer exist within the army. In Harel's opinion, the army's activities are conducted in a neutral manner regarding ideological Zionism, and moreover, "the goal of the IDF should not to be neutral but should be a Jewish Zionist militia, as were the IDF's underground organizations at its establishment". And this is aside from radical concepts that have made their way into the heart of the army and its commanding echelon.

After Harel, Gusti Yehoshua Braverman, head of the Department for Diaspora Activities in the World Zionist Organization, spoke, noting, as she began, that she is a member of a Reform congregation. "The World Zionist Organization is the representative of the Jewish world in all of its variations, and I was chosen to represent the Reform movement", she said, noting the sense of unity during the days of searching for the three youths three years ago. "Every place in the world there were pictures of the three young men and the power of unity was everywhere. I was in Romania when we learned of the murder. The shared grief is an expression of commitment and the statement that all Jews are responsible for each other".

Later on, she related to the fact that it is difficult for the diaspora Jew to identify with Israel, which is criticized from all sides, and as a result, many people cut themselves off and become apathetic toward Israel. In Yehoshua's eyes, acceptance of the other is a Zionist value and this value is being tested.

Yehoshua sees turning Israel into a safe place for the Jewish People as the primary Zionist goal. Regarding aliyah, she believes that indeed, "It would be good if everyone thought about aliyah but this is far from the reality. In some communities when you speak of aliyah they become distant".

Dr. Ran Baratz, former head of the Public Relations Department, spoke mainly about the claims made by Israel Harel, stating that contrary to the sense arising from Harel's words, "Zionism is a huge success. Aliyah has always come as a result of distress. It is more difficult for Jews who are living well to make aliyah, so our job is to make it better here so that they will want to make aliyah. Since we have achieved the maximum with those people who were in distress, the time has come to make greater efforts to bring the rest. No other people has done such amazing things as the State of Israel has done".

In the area of security as well, Baratz refuses to accept the criticism that the situation is grim. According to him, "indeed, there are things that are concerning in the IDF, but the fact is that Israel's situation has never been so good. We suffer, in a way, from this success. We have generals who have never served in any existential war, but this is a good problem. These are troubles of the well-to-do".

Dr. Baratz sees the matter of settlement in Zionism as "the most painful point", but immediately adds that we must "recognize that from its beginning, settlement was not carried out strategically. In Judea and Samaria it will always be classic Zionism, Zionism of one acre after another; this is how we must act in the coming years, to take another hill and one more hill, another community and one more community, without major revolutions. This is how it was from the beginning and this is how it will continue to be. However, the settlement enterprise continues to grow and flourish".

There is no Zionist leader who, if we could bring him back to life to see how far we have come, would not be elated by the real achievements of Zionism. There is room for improvement but it is also important to see the successes of Zionism", Baratz said in conclusion.

Journalist Elyashiv Reichner sought to present the voice from the periphery, which he expresses again and again in the pages of the press and in many other forums. He says that a glance at data about the periphery show that there, in the areas of the Galilee and the Negev, is where the next tasks for Zionism will be located during the next decade.

"When we way 'settlement', we immediately think of settlement in Judea and Samaria, but I would like to shine a spotlight on settlement that is no less Zionist, the settlement in the Negev and the Galilee", said Reichner, presenting the city of Arad in the Negev and the city of Nazareth in the Galilee as two cities where dozens of families have been leaving every year; with the scope of entire communities leaving, Reichner emphasized, noting the significant security aspect of the weakening of these cities and communities.

Raheli Frenkel, mother of Naftali Frenkel, Hy"d, also related to Israel Harel's claims, noting that an integral part of Zionist values is to establish an exemplary society, and since this is so, then the volunteer in the hospital in Israel is unlike every other volunteer in any other place in the world and he is indeed realizing a Zionist goal, seeing that this is part of building an exemplary society. "Acting toward 'Tikun Olam' [perfecting the world] is Zionism in my opinion".

The unity that prevailed during the days of the search for the three boys three years ago was also mentioned by Frenkel, who defined the scenes of unity that she saw as a miracle. Frenkel told of a visit to the US when she saw how all of the streams of Judaism gathered in one place and sat together, prayed together and demonstrated together. None of the elders of the community could remember such a thing happening since the Six Day War", she said, and found another link between these days and the days of the Six Day War – letting go of cynicism: "the Six Day War, which eventually became a source of dispute, was experienced as an open miracle which caused people to lose their cynicism. I personally had an ironic experience. My son was a cynical and critical person. He learned this at home, and when we had that experience, including the embrace from the entire Jewish world, we could no longer be cynical ".

Regarding the Zionist challenge in the coming decade, Frenkel said: "in the coming decade none of the various sectors will have disappeared. The religious will remain here, the secular will remain, the leftists will remain here and settlers will also remain here. And we must act together, look each other in the eye and live together, and establish this fabric responsibly, and then we will be able to continue and win as much as we desire".

Matan Peleg, head of Im Tirzu, wished to repeat the basic principles of Zionism as they are expressed in the Basel Plan, principles that today, some people would prefer to fight against, and it seems that insisting on those principles is still relevant and necessary even today, beginning with the very establishment of a legal homeland for the People of Israel – a matter that is given to dispute in almost every location where there is settlement – in the Golan, through Judea and Samaria, the Jordan Valley and the Negev, the main concentrations of the Jewish People in the Land of Israel and the strengthening sense of nationhood and the Jews' national awareness. "I would like for the head of the Department of Diaspora  of the World Zionist Organization to speak about the sense of nationhood and the call to the Land of Israel", said Peleg, addressing himself to Gusti Yehoshua. "The pitfalls of the Basel declaration still exist and we must strengthen it".

The final speaker of the Panel was Rav Sarel Rosenblatt, who also related to the meeting of Orthodox Judaism with the Reform and Conservative. Rav Rosenblatt told of a meeting that he was asked to attend, to hold a discussion with a group of Conservative and Reform Jews from Los Angeles who were aware of an assimilation problem that they were experiencing. According to him, during this discussion, he heard moving statements and insights that are permeating the Reform society in the US, among which is the insight that without the State of Israel and the Land of Israel, they would have no chance to survive as Jews. This indeed goes against the historical roots of the Reform movement, but it is happening and anyone who misses this is missing something big".

Rav Rosenblatt emphasized that there was a large gap and great disparity between him and the Reform society, but nevertheless, there was no ignoring the fact that there is among them a great need for the Land of Israel.

He claims that the problem of Zionism is neither settlement nor security. In his opinion, these are problems that can be solved by professional people, but "the key problem is identity. The more sectors of the People that have a problem with Zionist and Jewish identity, the more everything falls apart, even if they refer to the state or the army as a tool. Without the content there is a gap that causes things to fall apart from within".

The event was held in the central tent at the Oz veGaon Preserve, which was established on the night that we learned of the murder of the three youths, three years ago. Since then, the preserve has become a flourishing site for tourism where are held, among other things, cultural activities, lectures, educational and agricultural activities and more. Since the preserve was established by Women in Green members, tens of thousands of youths have come from throughout the Land to take part in experiential, Zionist activities.

As part of the events commemorating three years since the murder of the youths, the Zionist Boulevard was dedicated at the preserve, where there are signs  with citations from Zionist leaders throughout the generations. The dedication of the path was held jointly with the participation of the World Zionist Organization, the Zionist Council of Israel, the JNF, Gush Etzion Council and Women in Green.

Still Photography: Elad Pesach. Women in Green

 

Dr. Dror Eydar

https://youtu.be/x_eqtWPoFx4

 

 

Israel Harel

https://youtu.be/fjmXWS8aa8E

 

Gusti Yehoshua Braverman

https://youtu.be/3p9bZtuJSFk

 

Raheli Frenkel

https://youtu.be/0oT5gyQKTR8

 

Dr. Ran Baratz

https://youtu.be/vvyFvWNcx14

 

Matan Peleg

https://youtu.be/KJ9eooo2R3s

 

Elyashiv Eichner

https://youtu.be/MlOq52H_aJw

 

Rav Sarel Rosenblatt

https://youtu.be/FmcvQ5pVX2Y

 

 

For Details:

Yehudit Katsover 050-7161818  Nadia Matar 050-5500834

The Movement for Israel's Tomorrow

Women in Green www.womeningreen.org

 

 


This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
www.avast.com

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה