יום חמישי, 29 במרץ 2018

[nashimbyarok-WIG] Demography as opposition tool-דמוגרפיה ככלי ניגוח

English follows Hebrew

 

בס"ד                                                                                        י"ג ניסן תשע"ח, 29/3/2018

הדמוגרפיה ככלי ניגוח!

 

מה המניע שמביא את המתפ"ש לפרסם את נתוני הלמ"ס המעוותים והמגמתיים המוסיפים למעלה ממיליון ורבע בני אדם לדמוגרפיה הפלשתינית?

 

יהודית קצובר ונדיה מטר, תנועת הריבונות

 

 

בימים האחרונים הוצא מבקבוקו שד הדמה הדמוגרפי מבקבוקו הישן על ידי מתאם פעולות הממשלה באיו"ש כאשר זה מצא לנכון להציג בכנסת ישראל את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות הפלשתינית, ולפיה בין הירדן לים חיים חמישה מיליון ערבים.

 

דבריו של המתאם עוררו מחדש את הפולמוס הוותיק על נתונים ומספרים, הפרדה והתנתקות וכיוצא באלה, אך ממתי מספרי הלמ"ס הפלשתיני הם שהופכים למספרים רשמיים? מדוע ללמ"ס הישראלי אין נתונים על מספר הערבים הפלשתינים? מדוע לא הובאו בפני הציבור הישראלי הנתונים שמוצגים על ידי דמוגרפים ישראלים המוכיחים את שקריו הסדרתיים והמגמתיים של הלמ"ס הפלשתיני שהוסיף בדרכיו שלו לפחות 1,27 מיליון ערבים ביו"ש ועוד חצי מיליון ערבים בעזה?

 

האינטרס של הלמ"ס הפלשתיני ברור כשמש בצהריים והוא תואם את מטרת הרשות הפלשתינית – חיסולה בשלבים של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אם למטרה זו כשרים מעשי רצח, עידוד מחבלים ותשלום משכורותיהם הרי שבהפצת שקרים וזיוף נתונים אין להם כל בעיה.

 

בעוד מגמותיו ואג'נדותיו הברורות של הלמ"ס הפלשתיני ברורות, לא ברור מדוע מוצא מתאם פעולותיה של ממשל  ישראל באיו"ש לנכון לדקלם בכנסת ובפני הציבור הישראלי את הנתונים המגמתיים והשקריים הללו? מה מגמתו? מה מגמת המינהל בכלל? את מי הם באים לשרת?

 

ההיסטוריה של עשרים השנים האחרונות מלמדת כי מאז 1997 מדקלמים אנשי המתאם את הנתונים הפלשתינים. בשנה זו בוטלה יחידה בלמ"ס הישראלי שעסקה בביקורת הנתונים הפלשתינים ובישראל בחרו להסתמך מאז והלאה על הנתונים הפלשתינים בלבד ללא בדיקה. למה?

 

מזה שנים אנו חשים שהמנהל האזרחי ביהודה ושומרון רואה את ייעודו כמי שבא לשרת את מי שבעיניו הם ה"מקומיים", כלומר הערבים. היהודים בעיניהם הם זמניים, "כובשים", ובסופו של דבר, לדעת המינהל, הם יצטרכו להסתלק מיו"ש. אבל תכניות המינהל אינן מתממשות כי בשטח קיימת התיישבות יהודית ענפה, שלמרות שרגליה וידיה קשורות היא גדלה וצומחת וכעת היא גם דורשת ריבונות. לאחר 50 שנה, עם דור שלישי ורביעי שצמח ביהודה ושומרון, המנגינה בארץ משתנה.

 

כאשר זו המציאות בשטח אין למובילי האג'נדה במינהל אלא להפחיד את הציבור הישראלי ולהתריע: ערבים עליך ישראל!! ברח לך, היסוג מארצך. הקם מדינה פלשתינית בלב הארץ והושעת את ישראל.

 

 

הבעיה אינה חדשה. תמיד היו כאלה שניסו להפחיד אותנו ולשלוף את השד הדמוגרפי מבקבוקו ותמיד התגברנו והוכחנו שלא כצעקתה.

 

חשוב שנזכור כולנו כי כאשר החל הרצל את מהלך הציונות המדינית היו ממערב לירדן מיעוט של 9% יהודים. האם הנתון הדמוגרפי המטריד הזה מנע ממנו להמשיך לתכנן את השיבה הציונית?

 

בשנת 1948 היינו מיעוט של  39%. היום אנחנו רוב יהודי של 66% (בלי עזה) עם רוח גבית של יותר לידות יהודיות משל הערביות, 3,16 לידות לנשים יהודיות לעומת 3,11 אצל הערביות, ועוד "הרחם" היהודית נטויה. אין להתכחש לכך שבפנינו אתגר לא מבוטל, אך יש לנו מגמה, יש לנו יעוד - יש המשך לציונות והוא מימוש זכותנו על הארץ. זכות זו אינה נעלמת ונשכחת בשל מציאות דמוגרפית כזו או אחרת. התמודדנו ונמשיך להתמודד ולהתגבר.

 

אם נפשפש בהיסטוריה הציונית נמצא לא מעט דוגמאות להתמודדות שכזו. אחת מהן היא התמודדותו של ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר ז"ל, שעסק בעידוד עליה ולא רק בקליטת עליה. בשעה זו אנו זקוקים לממשלה ששמה לה למטרה תכנית פרו-אקטיבית לעלייה. לעודד, לקלוט וליצור תנאים לפוטנציאל העלייה. מדובר בפוטנציאל של מיליוני יהודים: 700,000 בברית המועצות לשעבר, 300,000 בגרמניה, 500,000 בצרפת. יש לעודדם להגיע לארץ ולא לקנדה, ובנוסף לאלה ממתינים עוד 200,000 בארגנטינה, 250,000 בבריטניה, 6,000,000 בארה"ב ועוד.

 

כאשר היו מי שניסו להפחיד את הנהגת הישוב מרעיון הקמת מדינת ישראל השיב להם בן גוריון: מנהיגים לא מקבלים דמוגרפיה אלא מעצבים דמוגרפיה!

 

עליה, התיישבות וביטחון ממשיכים להיות יעדנו הציוניים. הצלחנו כשהיינו מיעוט בארצנו. למה שלא נצליח עכשיו כשאנחנו רוב, עם מדינה מפותחת, מתקדמת, עם הון אנושי אדיר?

 

בעוד 30 שנה תהיה ישראל בת 100. הצפי ניצב על 20 מיליון תושבים. איפה יחיו כל אלה? בשפלת החוף שמתחרה בצפיפות של עזה? האם מישהו סבור שנוכל להתקיים ללא התיישבות מאסיבית בבקעת הירדן, החומה המזרחית המגנה עלינו במזרח מפני פלישה של מיליוני ערבים? האם נוותר על גב ההר, הרכס הביטחוני של השפלה ונתב"ג, הרכס עליו התהוותה ההיסטוריה של עם ישראל, ההיסטוריה שמצדיקה את קיומנו כאן? על אלה רוצים מפחידני הדמוגרפיה שנוותר?

 

 

תושבי ישראל כבר הבינו והפנימו שהזיית "שתי מדינות" אינה פתרון אלא להיפך. מדובר בסכנה קיומית לישראל. תושבי ישראל מבינים היטב כלקח מהעבר שכל וויתור על נכסים הביא לתנופת טרור רצחנית. תושבי ישראל מבינים שהקמת מדינה פלשתינית בלב ארצנו היא זו שתגרום לבעיה דמוגרפית אמתית כאשר מיליוני ערבים יזרמו לתוך יהודה ושומרון ובכך יהפכו את הרוב היהודי של היום למיעוט.

 

תושבי ישראל יודעים היטב שכל סיפורו של "העם פלשתינאי" אינו אלא פיקציה.

 

אכן, ישנם ערבים שפלשו לארצנו שממנה גורשנו. מיעוט קטן של יהודים תמיד נשאר ונאחז בארץ בעוד שאר חלקי עם ישראל בתפוצות שמרו לה אמונים וכספו לחזור אליה. הערבים שפלשו לארצנו עשו זאת בעקבות השיבה הציונית, על מנת למצוא כאן עבודה. הם פלשו כאנשים פרטיים ולא כעם המחזיק בזכויות לאומיות. את הנרטיב השקרי הזה המציאו רק בשנות ה-1970.

 

ערבים אלה נמצאים כאן בארצנו. לאחר החלת הריבונות על יו"ש, האוכלוסייה הערבית שתחפוץ להישאר כאן תוכל ליהנות משלום וביטחון תחת ריבונות ישראלית במעמד של תושבות עם אופק לאזרחות בהתאם לעמידה בתנאי נאמנות. "אפרטהייד, אפרטהייד" יזעקו יפי הנפש אבל גם כאן מדובר בדמגוגיה זולה. הערבים עצמם יודעים שהתנאים שהם יקבלו כתושבים בישראל הם מעל ומעבר לעומת כל מה שמקבלים ערבים אחרים במזרח התיכון. לעומת כל הזכויות המשמעותיות, הרבות והגדולות שיקבלו, אי הצבעה לכנסת ישראל היא פגיעה קטנה בזכויות אזרח ואין אנחנו צריכים להתנצל עליה. בכל העולם יש אוכלוסיות עם סטטוס דומה והעולם שותק. כן, עניי עירך קודמים. עלינו לדאוג לעם שלנו. לזה אנו מחויבים. 

 

 

ערב פסח תשע"ח אפשר להיות אופטימיים. יש כבר רוב יהודי בארץ ישראל ועם מדיניות ציונית נכונה של ריבונות עם משילות, ממשלת ישראל יכולה להביא לרוב יהודי מוצק של 75%. למפחידני השד הדמוגרפי המוסיפים מסיבות פוליטיות כמיליון ערבים לנתונים שלהם נגיד: עברנו את פרעה, נעבור גם אתכם.

 

לחפצים במספרים ונתונים נביא בפניכם כמה מהם (תודה לחוקר יורם אטינגר):

 

יש לנכות מהמספר של הלמ"ס הפלשתיני הטוען ל-3 מיליון ערבים ביהודה ושומרון 400,000 ערבים שחיים בחוץ לארץ יותר משנה אחת ובלמ"ס הפלשתיני עדיין כוללים אותם בספירה. כך גם 330,000 ערביי ירושלים שכבר כלולים בספירת האוכלוסין הישראלית. כמו כן יש להפחית כ-100,000 ערבים מאיו"ש שהתחתנו עם ערביות בישראל וקבלו תושבות או אזרחות וגם הם כבר כלולים בספירה הישראלית. זאת לבד מעוד כ-250,000 ערבים שהיגרו אל מעבר לים.

 

מוסיף אטינגר ומספר על כ-190,000 לידות לא אמתיות המופיעות בלמ"ס הפלשתיני ומשום מה אינן מופיעות במשרד הבריאות והחינוך הפלשתיני. כל אלה יחד מביאים אותנו להפחתה מתבקשת של לפחות 1,270,000 ערבים שאותם הוסיף הלמ"ס הפלשתיני ככלי ניגוח ושקרי.

 

מהותה של ריבונות היא אחריות על המתרחש בשטח, הן בשליטה בו, הן בהיכרות עם נתוני האמת והן בהפצת המידע הנכון ללא מגמות זרות ומחלישות.

 

 www.ribonut.co.il

 

 

 

Demography as an instrument of opposition

By Yehudit Katsover and Nadia Matar, The Sovereignty Movement

Why is the Coordinator of Government Activities in Judea and Samaria publishing the Palestinian CBO's distorted and tendentious data, which adds more than a million and a quarter people to Palestinian demographics?

In recent days, the false demographic demon was brought forth from its old bottle by the Coordinator of Government Activities in Judea and Samaria (COGAT), who saw fit to present the data of the Palestinian Central Bureau of Statistics (PCBS) to the Israeli Knesset, according to which, five million Arabs live between the Jordan River and the Mediterranean Sea.

The coordinator's words reawakened the old dispute over data and numbers, separation and disengagement, but since when did the Palestinian CBO numbers become official? Why doesn't the Israeli CBO have data on the number of Palestinian Arabs? Why isn't data gathered by Israeli demographers brought before the Israeli public to prove the systematic and tendentious deception of the Palestinian CBO, which adds at least 1.27 million Arabs in Judea and Samaria and another half million Arabs in Gaza?

The interests of the Palestinian CBO are clear as the midday sun and it suits the goal of the Palestinian Authority – the destruction in phases of the State of Israel as a Jewish state. If acts of murder, encouraging terrorists and paying salaries to terrorists are all permissible toward this goal, then surely they would have no problem spreading lies and falsify data.

But while the agenda of the Palestinian CBO is clear, it is not clear why the Coordinator of Government Activities in the Territories sees fit to promote this false and tendentious data before the Knesset and the Israeli public. What is his purpose? What is the goal of the administration in general? Whom are they trying to serve?

The history of the past twenty years teach us that ever since 1997 the COGAT's office has been repeating Palestinian data. In that year, the unit of the Israeli Central Bureau of Statics that dealt with examining the Palestinian data was done away with and since then, they have chosen to rely exclusively on Palestinian data, without scrutiny, without checking facts. Why?

For years, we feel that the Civil Administration in Judea and Samaria has understood its purpose to serve those who, in its eyes, are the "locals", meaning the Arabs. The Jews in their eyes are temporary, "occupiers", and ultimately, in the administration's opinion, they will have to leave Judea and Samaria. But the plans of the administration are not implemented because on the ground, there is extensive Jewish settlement, which, despite its severe limitations, and despite the fact that its hands and feet are tied, continues to grow and flourish, and is now even demanding sovereignty. After 50 years, with a third and fourth generation that was born in and has grown up in Judea and Samaria, the tune in Israel has changed.

Since this is the situation on the ground, those who are leading the agenda in the Administration have no choice but to frighten the Israeli public with the warning: "The Arabs are gaining on you, Israel!! Run away, leave the Land. Establish a Palestinian state in the heart of the Land and save Israel."

This problem is not new. There have always been those who have tried to frighten us and pull the demographic demon out of its bottle but we have always overcome and proved that the predictions were wrong.

It is important that we all remember that when Herzl began the political process of Zionism, there was a Jewish minority of 9% west of the Jordan River. Did this disturbing demographic fact prevent us from continuing to plan for the Zionist return?

In 1948 we were a minority of 39%. Today we are a Jewish majority of 66% (excluding Gaza) with a tailwind of a higher Jewish birthrate than the Arabs – 3.16 births for a Jewish woman compared to 3.11 births for an Arab woman, and this trend continues. We cannot deny that we are faced with a significant challenge, but we are on the upswing, we have a goal – Zionism's next step is the realization of our right to the Land. This right does not disappear and is not forgotten as a result of any demographic situation. We have dealt with it in the past and we will continue to deal with it and to overcome.

If we examine Zionist history, we find quite a few examples of this sort of dealing with the situation. One of these is the way the late Prime Minister Yitzhak Shamir, obm, dealt with it by encouraging aliyah and not only by the absorption of aliyah. At this time, we need a government to set for itself a pro-active goal for aliyah. To encourage, to absorb and to create conditions for potential aliyah. There is a potential for millions of more Jews: 700,000 in the former Soviet Union, 300,000 in Germany, 500,000 in France. Our brothers from France must be encouraged to come to Israel and not to Canada; and in addition to these, there are another 200,000 waiting in Argentina, 250,000 in Britain, 6,000,000 in the U.S. and more.

To those who tried to discourage the leadership of the yishuv from the idea of establishing a state, Ben Gurion responded to them: Leaders do not accept demographics, they create them!

Aliyah, settlement and security continue to be our Zionist goals. We succeeded when we were a minority in the Land. Why would we not succeed now, when we are a majority, with a well-developed, advanced state, with tremendous human resources?

In another 30 years, Israel will be 100. It is expected that there will be 20 million residents. Where will all of them live? In the coastal plain, which rivals Gaza in its population density? Does anyone think that we will be able to exist without massive settlement in the Jordan Valley, the eastern wall that protects us from the infiltration of  millions of Arabs? Will we give up the mountain ridge, the security ridge for the lowlands and Ben Gurion Airport, the ridge where there is such rich history of the Jewish People, the history that justifies our existence here? Do those who seek to frighten us really expect us to give up these places?

The residents of Israel understand and have internalized the fact that the delusion of the "two state solution" is not a solution, but the opposite. It would be an existential threat to Israel. The residents of Israel understand well the lessons of the past - that every withdrawal from an asset has resulted in an upswing of murderous Arab terror. The residents of Israel understand that the establishment of a Palestinian state in the heart of our Land is what would bring about a true demographic problem, as millions of Arabs would stream into Judea and Samaria , turning the Jewish majority into a minority.

The residents of Israel know full well that all of the stories about a "Palestinian people" are nothing but fiction.

Indeed, there are Arabs that have infiltrated into our Land, the Land from which we were expelled. A small minority of Jews has always remained and held on to the Land while other parts of the People of Israel in the diaspora kept its faith and its longings to return to the Land. The Arabs who infiltrated into our Land did this as a result of the Zionist return in order to find work here. They infiltrated as private individuals and not as a people with national rights to the Land. This false narrative was invented only in the 1970s.

These Arabs are now in our Land. After applying sovereignty over Judea and Samaria, the part of the Arab population that desires to remain here will be able to enjoy peace and security under Israeli sovereignty with the status of residency and a path to citizenship if they meet criteria of loyalty. "Apartheid, apartheid", will the bleeding hearts scream, but this, too, is only cheap demagoguery. The Arabs themselves know that the conditions that they would have as residents in Israel are much better than what any other Arabs have in the Middle East. Compared to the many important rights that they would receive, not being able to vote for the Knesset is a small violation of civil rights, and we should not apologize for it. All over the world there are sectors of population with a similar status and the world is quiet. Yes, "the poor of your own city take priority". We must take care of our own people. This is our commitment.

On the eve of Pesach, 5778, we can therefor be optimistic. There is already a Jewish majority in the Land of Israel and with the appropriate Zionist policy of sovereignty and governance, the government of Israel will be able to bring about a solid Jewish majority of 75%. To those who are trying to scare us with the so-called demographic demon, adding more than a million Arabs to their data for political reasons, we say: We survived Pharaoh; we will survive you, too.

For those who would like to see numbers and data, we present some here (thanks to researcher  Yoram Ettinger):

From the numbers presented by the Palestinian Central Bureau of Statistics, which claims that there are 3 million Arabs in Judea and Samaria, we must deduct the 400,000 Arabs who have been living outside of Israel for more than one year and were included in the Palestinian CBS number. There are also 330,000 Arabs of Jerusalem who are already included within the Israeli population. Likewise, we must deduct about 100,000 Arabs from Judea and Samaria who married Israeli Arabs and have received residency or citizenship and are also already included in the Israeli count. And this is besides another 250,000 Arabs who have emigrated to localities abroad.

Ettinger goes on, adding to the number the approximately 190,000 births false births that appear in the Palestinian CBS but for some reason do not appear in the Palestinian Ministry of Health and Education. All of these together bring us to the appropriate reduction of at least 1,270,000 Arabs that the Palestinian CBS adds as a battering ram based on falsehood.

The essence of sovereignty is responsibility for what happens in the field: in controlling the field, in being familiar with the true data and in distributing the correct data without foreign trends that weaken our position.

 

Yehudit Katsover and Nadia Matar are co-chairs of the Sovereignty Movement founded by Women in Green www.ribonut.co.il

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה